Vlhkost a plísně jsou jistě neestetickým doplňkem našeho domova, ale důležitější je, že škodí zdraví. Nechceme-li mít takové problémy, je třeba mít na paměti několik věcí.
Když stavíme dům, předtím než se nastěhujeme, musíme počkat pár měsíců, aby se zdi provětraly.
V každé domácnosti, staré nebo nové, musí být ventilace. Větrací otvory se mají nacházet v každé koupelně a kuchyni, protože právě tam se vytváří největší množství páry. Průduchy by nikdy neměly být zakryté a to zejména v průběhu topné sezony.
Vyhnout bychom se měli i sušení prádla v domě. Problém s vlhkostí, mají třeba lidé, kteří vymění stará, netěsnící okna za nová plastová. Jestliže v pokojích málo větráme a nemáme tam ventilaci, vlhkost se objeví rychle. Alespoň na dvě nebo tři hodiny denně bychom měli „odtěsnit“ okna. Nejhorší je, když bydlíme ve starých budovách, kde se vlhkost už zabydlela. Odstraníme ji tak, že shodíme omítku a vysušíme zdi speciálním přístrojem.
Proč je vlhkost tak nebezpečná? Za prvé a především, má vliv na zhoršení zdravotního stavu, zejména u dětí. Když v domě cítíme vlhkost, a naše děti mají často rýmu a infekce horních cest dýchacích, můžeme si být jistí, že je to právě kvůli vlhkosti. Potom je už jen krátká cesta k astmatu a alergii, protože houby rostoucí z vlhka jsou velmi alergenní. Můžete také cítit bolest v kloubech.
Vlhko je nejčastěji v domech, kde jsou malé děti, protože se rodiče bojí průvanu a vyhýbají se otevírání oken. V prostorách jsou vysoké teploty, a dokonce se tam i suší velká množství vypraného prádla. Lidé se bojí nachlazení a nejsou si vědomi důsledků vdechování “nezdravého” vzduchu. Přitom stačí, když s dítětem jdeme na procházku, otevřít okno, nebo udělat průvan.
Za druhé, vlhkost se neudržuje pouze na stěnách, ale také v nábytku. Skříně a oblečení začíná plesnivět a charakteristického pachu se jen těžko zbavíme. Zbývá nám potom jedině oblečení vyhodit.
Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit vlhkosti je časté větrání, a udržování stejné teploty v místnosti. Když se v důsledku vlhkosti na stěnách objeví plíseň, musíme jednat velmi rychle. V ideálním případě, opláchneme zeď vodou s fungicidy (pesticidy zabíjející houby a plísně), odtáhneme všechen nábytek, aby lépe proudil vzduch, a sušíme stěnu radiátorem. Větší plísně odstraníme jedině shozením omítky, vysušením a ošetřením zdi antimykotickými přípravky. V mnoha případech pomůže izolace z vnější strany a připevnění zařízení, která pohlcují vlhkost.
Vytápění chat a chalup
Měděný turbulentní výměník je zázračná trubky pro chalupáře. Čím více je zakryta ( třeba dřevěným obložením stěn), tím lépe topí. Rychle zatopí a vysouší zdivo. Teplo máte hned, ne až v neděli, kdy odjíždíte z chalupy. Umožňuje zachování interiéru ( dřevěné obklady). Vhodné i pro památkové budovy. Díky nahřívání stěn má vlastnosti moderních velkoplošných otopných systémů. Cenově odpovídá instalaci běžných radiátorů. Clona teplého vzduchu se zvedá po celém obvodu místnosti a prohřívá stěny – zabraňuje tím vzniku plísní a výrazně zlepšuje tepelnou pohodu. Toto topení je tedy vhodné i pro rekonstrukci starých kamenných budov.
Jednoduché, spolehlivé, účinné a levné. A díky provedení a materiálu i velmi kvalitní. Měď je měď.
http://www.jakbydlet.cz/clanek/541_nove-topeni.aspx