Těsnění oken

Categories Udělej si sám
Těsnění oken

S příchodem chladnějších ročních období bychom měli přemýšlet o tom, jak udržet co nejvíce tepla v domě. Proto musíme zjistit, zda naše dveře a okna dobře těsní. Když zavřeme okna nebo dveře neměli bychom cítit studený vzduch z venku. Při nízkých teplotách to může být docela obtížné a můžeme tak přijít o 15% až 45% tepla. Pokud chceme bydlet a žít tak, abychom šetřili energii, potom je nutné zabránit tepelným ztrátám. Utěsnění oken je snadný způsob, jak zlepšit tepelnou bilanci našeho domu.

Jak se to dělá? Nejlepší by bylo koupit nová okna, která budou těsná a nemuseli bychom je proto zlepšovat. Ale co když si nemůžeme dovolit tak velké náklady na opravu? Určitě společně najdeme vhodný způsob jak si s tím poradit. A nemám na mysli babiččinu metodu – ucpávání mezer dekou.
Nejpopulárnějších metodou je použití samolepicího těsnění. Je to dobré řešení, ale jen na jednu sezonu a v pokojích kde zřídka otevíráme okna. Nevýhodou této metody je rychlé zničení materiálu, těsnění se často krčí a odloupává. Když se pro tuhle úpravu oken rozhodneme, musíme být trpěliví, protože metoda je účinná pouze v případě, když velikost každého těsnění upravíme podle velikosti mezery v okně.

Těsnění oken


Druhým způsobem jak utěsnit okna je použití silikonu. V obchodech je široký výběr, stačí se jen dobře rozhodnout. Kromě toho budeme potřebovat speciální silikonovou pistoli a dávkovač ve tvaru trychtýře, všechno najdeme v obchodě. Pomoci trychtýře dokážeme přesně umístit silikon v mezerách oken. Velmi rychle schne. Po dvaceti minutách by měl být úplně suchý.

Výše-uvedené metody jsou návodem jak si doma poradit s utíkajícím teplem. Okna nové generace, nevyžadují žádné další těsnění. Utěsní je profesionálové při instalaci.


Nejprofesionálnější způsobem, který používají odborníci je montáž okna pomocí polyuretanové pěny. Doporučuje se pro všechny typy oken. Nejčastěji se používají pěny s plastovou trubičkou, která nám usnadní aplikaci. Jiné pěny jsou nanášeny speciální zbraní, která umožňuje nastavení proudu podle potřeby. Kromě pěny specialisté pracují také se silikonovými a akrylovými tmely. Jejich velkou výhodou je, že rychle ztvrdnou a za chvíli můžeme malovat.

 

Leave a Reply