Jak dát tapetu

Categories Udělej si sám
Jak dát tapetu

Když přemýšlíme o tapetování, předpokládáme, že je to práce skutečně snadná a nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Ale mnoho z nás se přepočítalo a skončili s prsty přilepenými ke zdi nebo se zničenou zdi i tapetou.

Jak dát tapetu


Před cestou do obchodu s tapetami musíme přesně změřit zdi a spočítat povrch stěny. Nekupujeme tapetu přesně do posledního centimetru. Existuje zlaté pravidlo, že je lepší mít minimální přebytek tapety, než její nedostatek. Když nás s úsměvem na tváři přivítá příjemný prodavač nebo prodavačka, musíme nakoupit ty nejdůležitější věci: štětec na lepidlo, nůž na tapetu, gumový váleček, kartáč na tapetování a kvalitní lepidlo. Potom by nám určitě neměl chybět žebřík nebo vodováha, pokud tyhle věci nemáme, musíme je taky koupit nebo si je půjčit od souseda.


Když máme vše, co potřebujeme, začneme pracovat. Poprvé, příprava. Plocha, na kterou chceme nalepit tapetu, by měla být suchá a dokonale hladká. Povrch musí být pevný. Jestliže jsou stěny vlhké a teplota je menší než 5 stupňů, pak bychom měli tapetování raději vzdát.

Na obalu tapety se většinou nachází podrobný návod. Prohlášení, že instrukce jsou pro blbce, v tomto případě může být špatným rozhodnutím. Známé jsou dvě techniky lepení tapet, podle jejich druhu. První metoda je natřít tapetu lepidlem, a tu potom přilepit ke stěně (pro vinylové) u další metody (pro modely s novým nosičem) je postup obrácen – nejprve lepidlo naneseme na stěnu a poté přiložíme tapetu.

Během tapetováni, bychom měli dodržovat pár pokynů. Musíme být opatrní při nanášení lepidla na tapetu nebo stěnu. Nemůžeme dát lepidla hodně, protože může uschnout v rozích tapety. Když má tapeta opakující se vzor, musíme dávat pozor, aby plynule pokračoval i na dalším kousku tapety, abychom nepokazili vizuální efekt. Pokládáním tapety ve směru určeném na roli se vyhneme tomuto nepříjemnému překvapení.

Proces tapetování má určitý řád. Nejdříve uřízneme vhodný kus tapety, ke kterému přidáme minimálně 5 cm. Rozředíme lepidlo s vodou podle poměru uvedeného na obalu. Natíráme lepidlem stěnu nebo tapetu, podle druhu. Chvilinku počkáme, aby tapeta nebo stěna trochu nasákla. Pokud lepíme první kousek tapety, nakreslíme vodorovnou čárku s pomocí vodováhy. Tapetu lepíme shora dolů a pak ze středu ke stranám, nerovnosti vyrovnáme štětcem nebo válečkem. Na konci odřízneme zbytek tapety. Filozofie je jednoduchá, ale vyžaduje přesnost a trpělivost.

 

Leave a Reply